Nedjeljom vam predstavljamo studentske projekte nastale na umjetničkim, dizajnerskim i arhitektonskim fakultetima, školama i akademijama, u Hrvatskoj, regiji i svijetu.
Predstavljamo vam projekt Preuređenja soba 503 i 504 (prostorija Studentskog zbora Arhitektonskog fakulteta u Zagrebu) čiji su autori studenti 3. godine Arhitektonskog fakulteta u Zagrebu Rudolf Martinović, Mario Peko i Mark Miščević.
Rad je osvojio prvu nagradu na natječajU Studentskog zbora Arhitektonskog fakulteta za preuređenje prostorija Zbora te je prošao selekciju i bit će izložen na ovogodišnjem jubilarnom 50. Zagrebačkom salonu u studentskoj kategoriji.
Opis rada:
Natječaj za preuređenje prostorija Studentskog zbora Arhitektonskog fakulteta u Zagrebu imao je za cilj iznaći racionalno i izvedivo rješenje unutar zadanih financijskih okvira, koje ipak predmnijeva kreativnost, suvremenost i out of the box promišljanje studenata. Upravo je na ovom primjeru, zbog male površine prostorija, a velikih zahtjeva za korištenjem, izražen vječiti konflikt estetike, pa čak i atraktivnosti, sa surovošću funkcionalnosti i financijskih ograničenja.
Prividna jednostavnost i sloboda projektnog zadatka potaknula je stoga autore na racionalno i koncizno promišljanje, odnosno dosljednu primjenu što jednostavnijih ideja i detalja. Težnja je bila dokazati da je minimalnim građevinskim intervencijama moguće znatno promijeniti interijerski koncept i utjecati na kvalitetu prostora. To se ponajviše očituje u izmještanju u potpunosti skrivenog i neprepoznatljivog glavnog ulaza iz uskog hodnika na podest petoga kata, te njegovo naglašeno tlocrtno dijagonalno oblikovanje, čime je ostvarena jasna vizualna prepoznatljivost.
Znajući da život prostora u njegovoj četvrtoj dimenziji – vremenu, nije moguće točno predvidjeti, namjera ovoga rada nije bila iluzorno definirati scenarije korištenja, niti striktno prejudicirati postavu namještaja, već isključivo jasno odrediti dva fiksna elementa, REGAL i KLUPU, koji su smješteni uz uzdužne zidove afirmirajući time koncept središnjeg slobodnog prostora, koji se koristi u različitim scenarijima i za različite namjene, bez ograničenja. Time se očuvalo „Laissez faire“ korištenje prostorija SZAF-a, jer je upravo njihova gotovo neograničena sloboda korištenja najveći šarm i razlog simpatija studenata. Očuvani primjerci postojećeg mobilijara, ili novi jednostavan sklopivi namještaj, u zoni središnjeg slobodnog prostora jednostavno se postavljaju ovisno o potrebi, a kada se ne koriste spremaju se u REGAL.
Imaš odličan studentski projekt i misliš da ga konačno trebaju vidjeti i ljudi izvan tvog fakulteta ? Saznaj kako, klikni na tirkiznu sliku iznad ovog teksta!
The post ‘SZAF u 503 i 504′ appeared first on vizkultura.hr.